Każda instalacja elektryczna składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Za pomocą skrzynki elektrycznej umiejscowionej na alejce wewnętrzną część instalacji odbiorczej łączy się z ogólno-grodową siecią energetyczną. Ta zaś kablem ziemnym spaja sieć i przyłącze główne energetyczne.
Przyłącze elektryczne jednofazowe o napięciu 230-240V, łączy linię energetyczną z instalacją elektryczną działki.
W odcinku końcowym przyłącza (w złączu) umieszcza się typowy zestaw przyłączeniowo- pomiarowy ZPP- przeznaczony do zasilania odbiorców energii elektrycznej, rozliczanych poprzez bezpośrednie układy pomiarowe, wyłącznik i bezpieczniki główne zamknięte w obudowie ochronnej umieszczonej w dobrze dostępnym miejscu altany bądź działki (w nieznacznej odległości przy jej wejściu komunikacyjnym z widocznym oznaczeniem).
1. Przyłącze do sieci elektrycznej ogólno-grodowej ROD wymaga złożenia przez działkowca wniosku w Zarządzie ROD, w którym określa wstępne warunki przyłączenia.
2. Wypełniony formularz o przyłączenie prądu do działki należy dostarczyć do Zarządu ROD „Bratek” w Gliwicach, przy ulicy Kozłowskiej
3. Zarząd ROD zlecił i upoważnił elektryka z uprawnieniami elektroenergetycznymi do prac eksploatacyjno-dozorowych sieci elektroenergetycznej ogólno-grodowej oraz dokonania odczytów wskazań podliczników energii elektrycznej działkowców posiadających czynne –eksploatowane przyłącze elektroenergetyczne na terenie ogrodów.
Odbiór przyłączy elektroenergetycznych dla poszczególnych działek oraz właściwego oplombowania aparatów układu pomiarowo-rozliczeniowego i zabezpieczeń układów elektrycznych, odczytu wskazań podlicznika energii elektrycznej działkowca i kontroli właściwego oplombowania aparatów elektrycznych zasilania w prąd dokonuje elektryk ogrodowy lub osoby upoważnione przez Zarząd ROD do wykonania powyższych czynności.
4. Po uzyskaniu pisemnej zgody Zarządu ROD, przyłącze i instalacja elektryczna u każdego z użytkowników działek na terenie ogrodu ma być wykonana zgodnie z aktualnymi przepisami energetycznymi PN-IEC i spełniać następujące wymagania:
- Wymagana minimalna głębokość wykopu pod kabel to 0,7 m a na trasie w tym ułożenia uziemienia na głębokość wykopu minimum 0,8m
- Oznakowanie ułożonego kabla w ziemi: niebieska folia. ułożona 10cm nad kablem wzdłuż całej trasy kabla oraz wykonanie szkicu trasy
- Wykop musi być kopany według wskazówek Elektryka ROD w linii prostej, drogą najkrótszą od skrzynki przyłączeniowej z alejki do altany/skrzynki elektrycznej umiejscowionej na działce w jednym ciągu bez jakich kol wiek łączeń. Zmiany kierunku przebiegu kabla muszą następować pod kątem prostym.
- Miejsce skąd nastąpi podłączenie do sieci określa Zarząd ROD. Trasę przebiegu kabla należy ustalić z Elektrykiem ROD.
- Prawidłowość wykopania stwierdza Elektryk ROD lub osoba upoważniona przez Zarząd.
- Należy zwracać szczególną uwagę podczas wykonywania wykopu w pobliżu złącz kablowych lub puszek przyłączeniowych – możliwość uszkodzenia kabli bądź rur wodociągowych będących w ziemi.
- W przypadku przechodzenia trasy kablowej pod drogą lub ścieżką ogólno-ogrodową konieczne jest prowadzenie kabla w rurze osłonowej według wskazówek Elektryka ROD.
- Uziemienie wykonuje się płaskownikiem ocynkowanym 3x30 mm o długości min. 6 m. Płaskownik układa się w wykopie przed ułożeniem kabla i przysypuje warstwą ziemi (około 10 cm).
- W przypadku montażu puszki przyłączeniowej, montuje się ją na wysokości 0,5-0,7 m nad powierzchnią ziemi. Stosuje się puszki hermetyczne o wymiarach 25 x 20 cm lub inne dopuszczone do montażu przez Elektryka ROD. Do puszki po zamontowaniu musi być łatwy dostęp, nie mogą być w żaden sposób zakryte lub zabudowane. Przewody do puszek muszą być doprowadzone z dołu. Nie wolno doprowadzać przewodów od boku czy góry puszki. Przewody powinny być wprowadzane przez odpowiednie dławiki według zaleceń Elektryka.
- Kabel od poziomu dna wykopu do puszki przyłączeniowej / altany jeżeli jest poprowadzony od zewnątrz (po altanie lub w większej odległości od wejścia kabla do wnętrza altany), musi być prowadzony w rurze ochronnej PCV.
- Z puszki przyłączeniowej do licznika wymagany jest kabel YKY o przekroju minimalnym 3x2,5 mm2. Należy zachować wszystkie opisane powyżej wymogi jak wykop, oznaczenie kabla niebieską folią, projekt-szkic, rurka PCV itp.
- Wszystkie kable zakupione w zakresie własnym przez działkowców zatwierdza do użycia Elektryk ROD.
- Rodzaj kabla elektrycznego: YKY (umożliwiający ułożenie w ziemi), przekrój 3×2,5 mm2 (posiadający trzy żyły o przekroju minimum 2,5 mm2) lub 3 x4 mm2 (posiadający trzy żyły o przekroju 4 mm2) w zależności od długości przyłącza.
- Rodzaj skrzynki elektrycznej-rozdzielnicy ZPP na działce:
Wyposażenie rozdzielnicy zamontować w typowej obudowie wspólnej (Rozdzielnice i złącza z tworzyw sztucznych termoutwardzalnych – estroduru): – tablicę licznikową wraz z licznikiem jednofazowym energii elektrycznej: elektroniczny 1F 5(40)A lub indukcyjny wzorcowany A52 10/40A. Zabezpieczenie zalicznikowe : wyłącznik nadmiarowo-prądowy: typu „S” B 6A, B10A lub B 16A, wyłącznik różnicowo-prądowy: 2P25 /0,03A lub blokowy wyłącznik różnicowo-prądowy z zabezpieczeniem nadmiarowo-prądowym np. JVL5/2 B16/0,03A oraz zabezpieczenie przedlicznikowe jako wyłącznik nadmiarowo-prądowy typ „S” BxxA w skrzynce elektrycznej na alejce (xx – o stopień wyższe niż zamontowane na działce np. bezpiecznik 10Amper zamontowany w altanie więc na alejce należy zamontować bezpiecznik B 16Amper.
Dopuszcza się montaż dodatkowych zabezpieczeń na dodatkowe obwody odbiorcze. Wtedy pojedyncze zabezpieczenia nie mogą być większe niż 10A oraz ich suma nie może przekraczać wartości zabezpieczenia przedlicznikowego umiejscowionego w skrzynce elektrycznej na alejce.
Do rozliczania energii elektrycznej stosuje się liczniki jednofazowe zakupione przez Zarząd ROD lub użytkownika działki. W przypadku dostarczenia przez użytkownika licznik musi posiadać nienaruszone plomby legalizacyjne i aktualne świadectwo legalizacji. Liczniki zakupione przez użytkownika dopuszcza do montażu Elektryk ROD.
Na wszystkich elementach drewnianych, drewnopochodnych lub łatwopalnych podzespoły instalacji elektrycznej (puszki, gniazda, wyłączniki, licznik z zabezpieczeniami) należy bezwzględnie montować na podkładzie z blachy.
Powyższe stosuje się również na innych materiałach w przypadku zalecenia przez Elektryka ROD.
Zabezpieczenie różnicowo prądowe należy wprowadzić do użytku zgodnie z przepisami w celu ochrony życia ludzkiego użytkowników działek ROD Bratek. W przypadku przecięcia przewodu czy uszkodzenia izolacji zabezpieczenie to ochroni przed porażeniem prądem elektrycznym.
Instalację zabezpiecza się wyłącznikiem różnicowoprądowym klasy B o prądzie wyłączenia 30 mA.
Wymóg obowiązuje natychmiast dla każdego nowego podłączenia elektrycznego oraz dla Wszystkich użytkowników działek ROD Bratek w Gliwicach z wymogiem montażu do Listopada 2024 roku pod rygorem odłączenia działki z użytkowania ogólno-ogrodowego prądu elektrycznego do czasu spełnienia warunków oraz nowego już płatnego odbioru elektrycznego.
Powyższe są ogólnie przyjętym standardem i mogą ulec zmianie lub być nieznacznie zmienione dla poszczególnych działek. Użytkownicy działek, którzy chcą dokonać przyłączenia do ogólno-ogrodowej sieci elektrycznej w sposób „ nietypowy” każdorazowo proszeni są o kontakt z elektrykiem upoważnionym przez Zarząd ROD „Bratek” celem poinstruowania co do szczegółowych wymagań jakie musi spełniać ich instalacja i przyłącze elektryczne.
5. Wykonanie instalacji zgodnie z wymaganiami opisanymi powyżej leży po stronie użytkownika działki –działkowca.
Elektryk Ogrodów upoważniony do bieżącego dozoru sieci elektroenergetycznej ogólno-ogrodowej na terenie ogrodu, dokonuje jedynie przeglądu zamontowanych aparatów instalacji elektrycznej działkowca wraz z zaplombowaniem oraz wykonuje podłączenie w zbiorczej skrzynce licznikowej.
Wykonanie przyłącza (wykopy, ułożenie bednarki i kabla, zasypanie, montaż puszki przyłączeniowej, wykonanie złączy w puszce) oraz instalacji wewnątrz altany (montaż tablicy licznikowej, zabezpieczeń, licznika, obwiązanie przewodami układu pomiarowego oraz wykonanie instalacji wewnętrznej) należy do użytkownika działki. Ze względów bezpieczeństwa wykonanie instalacji elektrycznej należy bezwzględnie powierzyć osobie posiadającej niezbędną wiedzę i uprawnienia do wykonywania instalacji elektrycznych.
Wykonanie instalacji pomiędzy puszką przyłączeniową a licznikiem z zabezpieczeniami oraz montaż licznika i zabezpieczeń podlega odbiorowi przed zakryciem elementów. Odbioru dokonuje Elektryk ROD lub osoba upoważniona przez Zarząd.
Użytkownicy działek, którzy chcą dokonać przyłączenia do sieci elektrycznej są zobowiązani złożyć pisemną informację do Zarządu ROD wraz z szczegółowym rysunkiem rozprowadzenia – trasy kabla elektrycznego na odcinku rozdzielnicy ZPP użytkowanej działki do zbiorczej skrzynki na alejce.
Informację należy złożyć do Zarządu ROD z odpowiednim (co najmniej miesięcznym) wyprzedzeniem przed planowanym rozpoczęciem prac, celem sprawdzenia planowanej trasy ułożenia przewodu-kabla elektrycznego .
W przypadku stwierdzenia kolidowania planowanej trasy ułożenia przewodów elektrycznych z innymi instalacjami na terenie ogrodu, Zarząd ROD wskaże inny sposób ich poprowadzenia.
W przypadku podłączenia działki do instalacji elektrycznej bez zastosowania powyższych zasad, Zarząd ROD będzie zmuszony obciążyć użytkownika działki kosztami ewentualnych szkód, jakie wynikły z samowolnych robót przyłączeniowych.
Do obowiązków Elektryka ROD należy dokonanie odbiorów wymaganych przez Zarząd ROD , sprawdzenie poprawności i jakości wykonania oraz podłączenie do ogólnej sieci elektroenergetycznej w ROD poprzez podłączenie końcówek kabli do przyłącza w skrzynce na alejce z której jest doprowadzana energia do nowo podłączanej działki.
Po montażu instalacji elektrycznej konieczne jest wykonanie badań i pomiarów skuteczności ochrony przeciw porażeniowej przed dotykiem pośrednim urządzeń i instalacji elektrycznej. Należy to do obowiązków użytkownika działki, a wykonanie pomiarów, odpłatnie dokonuje elektryk wyznaczony przez zarząd R.O.D. „Bratek” w kwocie 100 zł, płatnych podczas wykonywania czynności. Protokół z pomiarów należy przedstawić Zarządowi R.O.D. najpóźniej do siedmiu dni kalendarzowych od podłączenia instalacji do sieci elektrycznej R.O.D. pod rygorem odłączenia działki z użytkowania ogólno-ogrodowego prądu elektrycznego do czasu spełnienia warunków oraz nowego już płatnego odbioru elektrycznego.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy konsultować się z Elektrykiem R.O.D. lub w dni dyżurów - Zarządem R.O.D. „Bratek” w Gliwicach.